Cache – vyrovnávací paměť

Cache paměť [čtěte jako keš paměť], neboli také vyrovnávací či dočasná paměť prohlížeče. To vše jsou názvy pro paměť, která se stala nedílnou součástí webových prohlížečů a je nástrojem pro ukládání odpovědí, které přichází z webových serverů.

Proč se cache paměť používá?

Cache paměť slouží k uložení některých informací – dat, které přišly z webhostingu (serveru) do našeho prohlížeče (klienta). Těmi to daty mohou být:

  • obrázky
  • webové stránky
  • stažené soubory

Vyrovnávací paměť tedy pomáhá snížit zatížení internetové sítě a prodlevu mezi odesláním požadavku a přijetím odpovědi. Přijatá data (odpovědi) se jednoduše uloží do dočasné paměti prohlížeče a není potřeba je při potřebě znovu načítat ze serveru.

Funkci vyrovnávací paměti v lokální síti (intranetu) přebírá proxy server, který tvoří prostředník mezi internetem a lokální sítí. Je to z důvodu většího objemu přijímaných a odesílaných dat. Pro efektivnější práci je filtrování požadavků a odpovědí integrováno tak na jedno místo.

Pokud vás problematika zajímá více informací najdete na Wikipedii >> (obecné informace o softwarových a hardwarových cache pamětích).

Aktualizace cache paměti v prohlížeči

Často je problém se zastaralým obsahem. Jak vymazat vyrovnávací paměť v prohlížečích (Wikipedie).