Doména a její koncovky


Doména jako strategické rozhodnutí

Vzhledem k tomu, že výběr doménového jména je základním strategickým krokem musíme mu věnovat dostatek času. Doména je Vaše internetová adresa, stejně tak jako v reálném životě má Vaše firma (nebo Vy) svoji adresu, je tomu i na internetu. Pod Vaší doménou Vás budou hledat klienti, zákazníci, partneři.

Řády domén

Pro lepší správu a přehled se domény dělí na několik řádů.

Doména 1. řádu

Doména 1. řádu není nic jiného než koncovka na konci doménového jména, tedy .cz, .sk, .at, atd.. Někdy se také můžete setkat s pojmem TLD – Top level domain. Pokud jste firma působící v ČR, rozhodně zvolte národní doménu, tedy .cz. Působí-li Vaše firma i v zahraničí, přidejte k národní doméně i doménu .com. Doména .cz je v ČR nejrozšířenější další oblíbené jsou např.  .com, .net, .org, .info nebo doména pro Evropskou Unii .eu.

Doména 2. řádu

Jedná se o domény ve tvaru jmenodomeny.cz (často se setkáte s tvarem www.jmenodomeny.cz – což už je ale technicky vzato doména 3. řádu), v praxi to je tedy např. www.webprezent.cz. Doménu 2. řádu si musíte koupit, po koupi se stává Vaším majetkem a nadále je s ní i tak nakládáno.

Doména 3. řádu

Doména 3. rádu, někdy označována jako subdoména, má tvar subdomena.jmenodomeny.cz.  Pokud máte zaregistrovanou doménu 2. řádu a zároveň máte, alespoň trošku slušný webhosting, můžete si subdomény libovolně zřizovat nebo je rušit (často postačí pouze vytvoři podadresář a doména je na světě), díky tomu máte volné dveře k vytváření x projektů na své hlavní doméně 2. řádu.

Je výhodné zvolit doménu 3. řádu?

Rozhodně NE pro firemní prezentaci. Dokonce při dnešních cenách domén (jak .cz, tak ostatních) je hodně neprofesionální pokud je firemní prezentace umístěna na doméně 3. řádu.

Doména 4. řádu

Z výše popsaného se dá odvodit, že doména 4. řádu bude vypadat takto: www.subdomena.jmenodomeny.cz. Což již je ve většíně případů absolutně nevyhovující tvar kvůli složitosti a délce, při psaní domény se tak s mnohem větší pravděpodobností mohou vyskytnout chyby.

Koncovka doménového jména a marketing

Jak již bylo naznačeno výše, každá koncovka má v povědomí uživatelů nějakou „funkci“:

  • .cz – národní doména ČR
  • .sk – národní doména SR
  • národní doména dané země, kde chce firma působit (pokud chceme expandovat do Rakouska, zřídíme rakouskou doménu)
  • .com – přijatelná doména pro anglicky mluvící potenciální klienty
  • .info – doména pro informační stránky, často využívaná pro podpůrné projekty k hlavní prezentaci
  • .org – doména pro organizace (např. charitativní)
  • .net – obdoba .info
  • .eu – principem obdoba národní domény, pouze s větším rozsahem

.CZ je KRÁL mezi doménami

Pro firmu působící v ČR je to prostě a jednoduše fakt.

Investice do variant dle koncovek

Často se setkáváme s neochotou investovat do více domén, přitom skoupením variant s různými koncovkami klient zavírá dveře své konkurenci, pro kterou bude mnohem složitější vstupovat na trh. Tato neochota pramení především z minulosti, kdy se ceny domén pochybovaly hodně vysoko.

U větších firem není neobvyklé pokud vlastní i desítky domén, u kterých používají přesměrování (např. u e-shopů se skupují domény a pokud není výhodné udělat přímo microsite směřují se domény do jednotlivých sekcí (oddělení) obchodu, takto se zabezpečí příchod přímých návštěvníků pokud je doména type-in).

Petr Jiránek
Latest posts by Petr Jiránek (see all)
Odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments