Jaký byl WordCamp Praha 2017?


WordCamp Praha 2017

V sobotu 18. února 2017 se uskutečnila konference WordCamp Praha 2017, která se věnovala redakčnímu systému WordPress. Byl to již 4. ročník této čím dál tím více populární akce. Letošní návštěvnost trhala rekordy. Bylo zde 400 návštěvníků. Celá akce probíhala v prostorách VŠE v Praze.

Navštívil jsem ji společně s kolegy Petrem Jiránkem a Martinem Vinšem. Byl to můj první WordCamp, tak se na něj pojďme podívat.

Hlavní program byl rozdělen do dvou sekcí. Pro uživatele a pro vývojáře. Celkem bylo 14 přednášek, 2 workshopy a případová studie. Přednášeli přední čeští odborníci nejen na WordPress.

Začínalo se v deset hodin úvodní přednáškou v uživatelské části, kde jsme byli seznámeni s pořadateli, programem a sponzory. Poté následovala krátká pauza a program začal.

Vybrané přednášky

Přednášky v uživatelské a vývojařské části probíhali současně, takže bylo zapotřebí pečlivě vybírat. Zaujali mě témata v obou sekcích.

Tomáš Kocifaj – Jak mi WordPress změnil život

Tato přednáška byla od ostatních odlišná – nikoli naučná, ale motivační. Pan Kocifaj vyprávěl svůj příběh, jak se dostal od studenta, k založení vlastní firmy, pořádání WordCampu a jaká úskalí tato cesta skýtala.

Vladislav Smitka – Nejčastější technické problémy WordPress webů

WordCamp Praha 2017 - Vladislav Smitka

Na tohle téma jsem se velice těšil a ne nadarmo. Přišla osvěta v podobě nových řešení, i na některé doposud nevídané problémy, ohledně bezpečnosti a rychlosti. Narazili jsme na:

 • Pluginy
 • Aktualizace WP
 • Cachování
 • HTTPS/VPN

Je potřeba mít daný plugin? A proč? Lze jeho funkčnosti dosáhnout i jinak? Řešení problémů s aktualizací šablony přes child theme, jaké problémy může způsobit nezabezpečený webhosting, jak nám pomůže cachování do databáze a mnoho dalšího.

David Biňovec – UNIT testy

Poslední přednáška před obědem, kde jsem se dozvěděl, co jsou to UNIT testy, jak se používají ve WordPressu, jak s nimi pracovat a v čem je testování užitečné.

Martin Michálek – Jak vylepšit rychlost načítání WordPress šablon

WordCamp Praha 2017 - Martin Michálek

Nejočekávanější přednáška celého dne. Přednášková místnost byla naplněná k prasknutí. Začali jsme výčtem problémů, které způsobují zpomalení webu, a jak tyto nedostatky eliminovat.

 • Nadbytečné dotazy do databáze
 • Optimalizace JS
 • Optimalizace CSS
 • Velikost obrázků v responzivním designu

Dále nám pan Michálek poradil nástroje pro otestování rychlost šablony, webu např. Web page test a na jaké parametry se zaměřit.

Michal Špaček – Co WP neimplementuje zrovna nejlépe

WordCamp Praha 2017 - Michal Špaček

Přednáška se týkala především bezpečnosti.

 • ukládání hesel
 • zabezpečený přístup na stránku
 • ochrana před podvržením obsahu

Toto téma mě po předchozí vynikající přednášce příliš nezaujalo, zřejmě i pro svou velikou odbornost.

Závěrem

Celkově WordCamp Praha 2017 hodnotím, jako velice přínosný a obohacující. Atmosféra byla příjemná, lidé přátelští. Dozvěděl jsem se spoustu nových informací, které při své práci zužitkuji.

Nezbývá než se těšit na další ročník!

A jak se povedl WordCamp Praha loni ?

Zdroj obrázků: Fotogalerie WordCamp Praha 2017

Team WebPrezent
Latest posts by Team WebPrezent (see all)
Odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments